Zaznacz stronę

Obecnie w polskim kalendarzu jest 12 świat narodowych i państwowych. Jest więc dużo okazji do wywieszenia biało-czerwonych flag i zamanifestowania swojego patriotyzmu, więzi z Ojczyzną i pamięci o minionych czasach i ludziach. Najważniejszym świętem narodowym jest chyba Święto Niepodległości przypadające 11 listopada. 

Nie tylko flagi

Przypomnijmy, że Polska przestała istnieć w 1795 roku w wyniku trzeciego rozbioru, którego dokonały Rosja, Prusy i Austria. Odzyskanie niepodległości stało możliwe 11 listopada 1918 roku, kiedy zakończyła się I wojna światowa. Wtedy marszałek Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Doprowadził do tego, że wojska niemieckie wycofały się z Królestwa Polskiego i szybko zaczął tworzyć polski rząd.

Każdego roku z okazji Święta Niepodległości odbywa się wiele manifestacji, uroczystości państwowych oraz imprez kulturalnych i zawodów sportowych. Biorąc w nich pokojowy udział dajemy wyraz naszej identyfikacji z Ojczyzną. Możemy to również zrobić przyczepiając sobie okolicznościowe kokardy i kotyliony narodowe z godłem Polski lub konturami kraju. Wywieszenie flagi państwowej – jak to robią z tej okazji urzędy i instytucje – to również dobry sposób na uczczenie tego święta. 

Zasady wywieszania flagi

Gdy ktoś zdecyduje się na wywieszenie flagi, to musi wiedzieć, iż związane jest to z pewnymi zasadami. Flaga powinna więc umieszczona w miejscu, gdzie nie ujmuje to jej godności. Musi to być też miejsce eksponowane, w którym dobrze ja widać zarówno w dzień jak i w nocy. Flaga nie może ponadto dotykać podłoża lub wody. Poza tym mimo tego, że może być wywieszana każdego dnia roku, to z szacunku dla niej nie powinno się tego robić w ulewne dni, w czasie zamieci śnieżnych oraz podczas wichur. Bo flaga zwinięta wokół drzewca nie jest już godnym symbolem. Należy ją jak najszybciej rozwinąć.

Najlepszym sposobem eksponowania flagi jest umieszczenie jej na drzewcu lub na maszcie. Gdy znajduje się w pionie, to trzeba pamiętać, aby biały kolor flagi znajdował się zawsze po lewej stronie, gdy patrzy się na nią przodu. Zawsze tez wywieszona flaga musi być czysta i niezniszczona, a jej kolory nie mogą być wyblakłe. Zabronione jest również przytwierdzanie jej w jakimiś prowizorycznymi metodami, ponieważ grozi to oderwaniem. A flaga Polski leżąca na ziemi, może zostać potraktowana jako wyraz jej znieważenia.

Trzeba również w odpowiedni sposób niszczyć uszkodzone lub zużyte symbole narodowe. Nie wyrzuca się ich do śmieci. Można je natomiast spalić w jakimś odosobnionym miejscu po wcześniejszym oddzieleniu od siebie barw narodowych.